Výučba žiakov  tanečného odboru prebieha pod vedením skúsených pedagógov v  moderných priestoroch kamennej budovy na Ľadovni, a taktiež na elokovaných pracoviskách. Deti sa učia zvládať jednoduché tanečné zostavy. Výsledky svojho snaženia prezentujú na vystúpeniach (besiedky, tematické koncerty…).

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Po ukončení primárneho vzdelávania má žiak rozvinuté prirodzené pohybové schopnosti, pružnosť, rytmické cítenie a pohybovú hravosť. Počas výučby sa rozvíja koordinácia jednotlivých častí tela, improvizačné cítenie a schopnosť pohybu v priestore. Žiak získava základy pohybového prejavu, dokáže ním vyjadriť konkrétnu emóciu, prostredníctvom ktorej realizuje umelecký výkon.

Škola sa špecializuje na tanečné štýly disco dance, hip hop, street dance show, klasický tanec (balet) a moderný tanec (showdance).  Štúdium je určené pre deti od troch rokov, kedy sú žiaci prijatí do prípravného štúdia.

Po absolvovaní nižšieho sekundárneho umeleckého vzdelávania žiak ovláda koordináciu tela a jeho jednotlivých častí. Osvojenú techniku tanečnej tvorby vie uplatniť v ucelených väzbách s presným hudobno-rytmickým cítením. Žiak ovláda pohyb v priestore, je schopný precítiť pohybový detail, rozvinúť  improvizačné cítenie, estetický zážitok z telesných možností pohybu v určených tanečných projektoch.

Tí žiaci, u ktorých sa preukážu výraznejšie predpoklady,  dostanú možnosť venovať sa tancu aj súťažne, pretože v rámci tanečného odboru Súkromnej základnej umeleckej školy Maše Haľamovej funguje aj Tanečný klub Deep, ktorý je jeden z najstarších a najúspešnejších tanečných klubov na Slovensku a patrí medzi stále opory slovenskej reprezentácie na zahraničných súťažiach.

Disco dance

Tento dynamický tanečný štýl má pôvod v afroamerických hippie a hispánskych komunitách v USA. Charakter tanca spočíva v obmieňajúcich sa rytmických kontrakciách a s následným uvoľnením v súlade s rytmom hudby. Dôležitú úlohu tu zohráva pohyb rúk a dôrazný pohyb tela. Dôležité sú okrem toho aj rytmická a choreografická rôznorodosť a originalita, ktorú dotvárajú kostýmy.

Je kultúrny trend, ktorý vznikol v 70-tych rokoch vo svete a neskôr sa stal aj životným štýlom. Hip hop má mnoho ďalších podskupín – popping, lockin, waacking atď. Všetky druhy sa však vyznačujú dynamickými a niekedy aj fyzicky náročnými pohybmi s precíznou izoláciou jednotlivých častí tela. Tento štýl sprevádza veľa zábavy, improvizácie a radosti z pohybu.

 

Hip hop

Street dance show

Je kombináciou viacerých tanečných štýlov, obsahuje prvky akrobacie a aj gymnastiky. Dôležitý dôraz sa kladie na choreografiu a originálny námet, ktorý dotvárajú kulisy. Pri tvorbe choreografie sa kladie dôraz aj na výber správnej hudby.

Jeho technika je daná predovšetkým pomerne vysokou náročnosťou vykonávaných pohybov, pri ktorých sa musia dodržiavať presné uhly, línia držanie tela. Výsledkom je vysoký estetický dojem a ľahkosť pohybu.

Klasický tanec (balet )

Moderný tanec (show dance)

je spojením viacerých tanečných štýlov (jazz, moderný, scénický a klasický tanec). Dôležitou súčasťou tohto tanečného štýlu je choreografia, ktorá je nositeľkou príbehu, ktorú dotvárajú kulisy, hudba, rekvizity a kostýmy. Show dance je štýlom, prostredníctvom ktorého sa dá vyjadriť myšlienka a pocit a zaraďuje sa medzi novovzniknuté tanečné štýly.

 

Kontaktná osoba

Vedúca odboru – Ing. Ivana Majerčíková