SZUŠ DEEP Martin vychováva multi-talentované deti - TK Deep

  • SZUŠ DEEP Martin vychováva multi-talentované deti

SZUŠ DEEP Martin vychováva multi-talentované deti

1. decembra 2023 tkdeep_marta 0 Comments

V kolíske Turčianskej kotliny sa rodia multi-talentované deti. V Martine sa vychovali majstri Slovenska, Európy i sveta v moderných tanečných štýloch. Mladí talentovaní tanečníci z Deep Dance Clubu, ktorí patria medzi elitu slovenskej reprezentácie, cibria svoje umenie aj v rámci tanečného odboru Súkromnej základnej umeleckej školy Deep. 

Talent je čisto vrodený alebo len čisto výsledkom ťažkej práce. Dieťa môže mať nejaký potenciál, ale ten musí rozvíjať. Dobrý rodič sa nezameriava na výsledky, ale na úsilie dieťaťa. Snaží sa posmeľovať dieťa robiť chyby, prijať ich a z nich sa učiť. 

SZUŠ Deep v Martine vychováva hneď niekoľko multi-talentovaných detí. Jednou z nich je aj Zojka Jančovičová, ktorá dokáže skĺbiť bicie nástroje s rockovou hudbou, a zatancuje rôzne tanečné štýly, ako sú hip hop, disco dance, street dance či slow dance. Zojka je presne tým príkladom dieťaťa, ktoré si ide za svojím snom a plánuje urobiť veľké veci, ktoré po nej ostanú. 

Momentálne navštevuje 4. ročník na Základnej škole Nade Hejnej v Martine a učitelia si ju nevedia vynachváliť za jej vynikajúce výsledky.

„Zojka bola vždy živé dieťa, ktoré bolo neustále v pohybe.“ Prezrádza s úsmevom otec Jaromír. Tancuje od malička v Deep Dance Clube, ako aj jej mladšia sestrička Zarka a dokonca tu súťažne tancuje aj ich mama Monika v hlavnej vekovej kategórii nad 30 rokov, takže jednoznačne mala po kom zdediť jej výnimočný talent. 

Tak ako každá mladá slečna, aj Zojka má vlastné sny a túžby, rodičia ju vždy podporovali v jej snoch a dávali jej toľko lásky, koľko len vládala uniesť. Keď mala sedem rokov, vytrvalo presviedčala rodičov, aby jej kúpili vytúžené bicie. Po roku náročného prehovárania sa dočkala a mohla začať žiť svoj sen. Aby sa toto úžasné dievčatko mohlo zdokonaľovať, našli jej vynikajúceho učiteľa, Pavla Kočnera, ktorý vyučuje hru na tento ťažký hudobný nástroj v SZUŠ Deep. Všetci tvrdili, že tak krehké dievčatko si nebude vedieť osvojiť tak náročné hudobné nástroje, akým sú bicie. 

A opak sa stal pravdou. V roku 2022 sa zúčastnila workshopu svetovej bubeníckej hviezdy Gergö Borlai. Tam dosiahla neuveriteľný úspech spolu s „bubeníckym kolegom“ Miškom Kučerom. Zojka si tu vybojovala zlaté pásmo a 1. miesto v hre na malý bubon (do 10 rokov) a strieborné pásmo v hre na biciu súpravu (do 10 rokov). 

Toto nesmierne talentované dievčatko si ani bez tanca nedokáže predstaviť svoj život. Tanec sa stal jej neoddeliteľnou súčasťou. Každodenné experimentovanie s pohybom, zlepšovanie sa, prekonávanie svojich hraníc, emócie, to všetko znamená pre Zojku tanec. Podobne, ako aj v hre na bicích nástrojoch, aj v tanci má obrovský úspech, súťažne tancuje od svojich 5 rokov, a to vo viacerých tanečných štýloch, ako sú disco dance, hip hop, slow dance a street dance show.

Najnovší úspech spoločne s kolegami z Deep Dance Clubu žali v Slovinsku, konkrétne v meste Laško. To sa stalo v novembri dejiskom Majstrovstiev sveta v street dance show a Svetového pohára v tanečnom štýle hip hop. Menšia výprava klubu spoločne so Zojkou reprezentovala Slovensko v detskej a aj hlavnej vekovej kategórii. Zojka patrí do tanečnej skupiny „Zbojníci“, tí sa umiestnili na vynikajúcom 6. mieste v detskej vekovej kategórii v štýle street dance. O niečo lepšie skočila detská hip hop skupina „Kinderká“, ktorej je Zojka tiež súčasťou, na Svetovom pohári si vybojovali úžasné štvrté miesto.

„Z lavíc SZUŠ Deep už vyšlo stovky úspešných a multi-talentovaných absolventov. Nesmierne ma teší, že naši študenti a absolventi robia škole veľkú radosť, úspešne reprezentujú školu v súťažiach, prezentáciách v rámci mesta Martin, celej Slovenskej republiky, ale aj v zahraničí. Vychovávame viacero multi-talentovaných deti. Títo žiaci, ako napríklad Zojka Jančovičová, vynikajú vo viacerých odboroch naraz a dosahujú tu aj výborné výsledky. U nás v Martine, ale aj na elokovaných pracoviskách máme obrovské množstvo takýchto žiakov. Menovať ich ani nemôžeme, to by jedna strana určite nestačila. Zo SZUŠ Deep vyšlo viacero tanečníkov, hudobníkov, výtvarníkov a dala základné umelecké vzdelanie širokému okruhu občanov, tu v Martine a okolitej Turčianskej kotline.“ Poznamenáva s úsmevom na záver riaditeľka SZUŠ Deep Adriana Vrabcová. 

AUTOR: Ing. Sabina Petrovičová

FOTO: Archív SZUŠ Deep

leave a comment